ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zamień skok w smugę światła

2019-08-10
4 komentarzy
9
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Zamień skok w smugę światła
Mark Roe zarejestrował serię ujęć deskorolkarza, sprytnie łącząc ze sobą światło ciągłe i krótki błysk emitowany przez flesz

Fotograf sportowy Mark Roe stosuje tę technikę w celu uchwycenia obiektów w ruchu. W tym przypadku zależało mu jednak na zarejestrowaniu serii ujęć, która nieznacznie różniłaby się od zwykłej sekwencji zdjęć: błysk profesjonalnej głowicy zamroził ruch deskorolkarza, a światło modelujące stworzyło w kadrze kolorowe smugi. „Zdecydowałem się fotografować w atelier, dzięki czemu mogłem pozbyć się z tła i otoczenia wszelkich rozpraszających elementów” – mówi Mark. „Pozwoliło mi to skupić całą uwagę na ruchu deskorolkarza”.

Mark użył zasilacza Broncolor Move 1200L i dwóch głowic błyskowych MobiLED. Jasne lampy modelujące tych głowic idealnie sprawdziły się jako źródło światła ciągłego, zaś same flesze pozwoliły wyemitować niezwykle krótki błysk w celu zamrożenia ruchu na zdjęciu. Z kolei obiektyw 24–70 mm f/2,8 umożliwił szybkie wykadrowanie deskorolkarza. www.markroe.co.uk

Rady Marka, jak wykonać podobne ujęcie

 • Wybierz rodzaj akcji
  Mark mówi: „Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni temat do takiego zdjęcia sekwencyjnego, ponieważ sam sposób wykonywania tego typu ujęć z rozmytym ruchem właściwie zawsze jest taki sam. Najlepiej sprawdzają się modele poruszający się w wyrazisty i zdecydowany sposób”.
 • Znajdź dobry kąt widzenia
  „W przypadku tej sekwencji najlepszym miejscem ustawienia aparatu było umieszczenie go prostopadle do kierunku ruchu, ale w przypadku innego rodzaju akcji być może trzeba będzie poszukać innego punktu widzenia. Spróbuj fotografować pod kątem 45 stopni, z góry lub z dołu, aby stworzyć obraz naprawdę dynamiczny i przyciągający wzrok”.
 • Porozmawiaj z bohaterem
  „Każdy chce, aby jego ewolucje wyglądały na zdjęciach po prostu świetnie, więc ustal ze swoim modelem, w jakiej pozie najlepiej go ukazać. Uwzględnij jego sugestie i dokładnie ustal, co ma zrobić oraz wytłumacz mu, co chcesz uzyskać”.
 • Odpowiednio ustaw lampy
  „Eksperymentuj z różnymi sposobami oświetlenia i kształtami. Ja skupiłem się na tym, by ostatnia sekwencja ruchu została oświetlona dokładnie tak, jak chciałem, używając w tym celu gołych lamp i twardego światła”.
 • Spraw, by model się wyróżniał
  „Spraw, by cała sekwencja ruchu była wyraźnie widoczna. W tym wypadku wykorzystałem jaskrawy kolor koszulki deskorolkarza, aby wyodrębnić go z czarnego tła”.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl